Michał Grund

Dopiero co babcia nauczyła Michała wiersza „Mam 3 latka, 3 i pół, brodą sięgam ponad stół…”, a już następnego dnia trafił na szpitalny OIOM, a później na oddział diabetologiczny, gdzie były dzieci chore tak jak on - na cukrzycę typu pierwszego. Spędził tam około dwóch tygodni. Teraz w domu mama mierzy mu poziom cukru we krwi, co 3 godziny podaje specjalnie dla niego przygotowane posiłki. Pomiędzy nimi może jeść tylko surowe warzywa, kiszone ogórki i kapustę. Na razie lubi tylko marchewkę, zielony ogórek i rzodkiewkę, ale rodzice liczą, że może później przekona się do innych warzyw. Musi nosić specjalną pompę, która podaje mu insulinę.

Minęło prawie 5 lat od kiedy Michał zachorował na cukrzycę. Ma założony sensor, który trzeba zmieniać co 7 dni, żeby nie trzeba było codziennie kłuć palców.

Cukrzyca typu pierwszego, tak zwana insulinozależna, jest chorobą przewlekłą i jest nieuleczalna. Organizm chorych prawie w ogóle nie produkuje insuliny, dlatego przez całe życie trzeba im ją podawać.

Pompa wraz z sensorem ułatwia codzienne funkcjonowanie Michałowi, bo umożliwia podawanie insuliny w sposób ciągły oraz pełny całodobowy monitoring glikemii. Ponadto pompa jest w stanie zapobiec incydentom związanym z nadmiarem lub zbyt niskim poziomem cukru we krwi poprzez system powiadomień, alarmów oraz odpowiednie dawkowanie insuliny.

Michał jest jeszcze mały, jego organizm rośnie i dopiero się rozwija, dlatego bardzo ważne jest, aby wahania poziomu cukru były jak najmniejsze i nie uszkadzały innych rozwijających się narządów.

Obecnie sensory oraz inne środki medyczne i lekarstwa są częściowo refundowane przez NFZ. Uzyskane środki z fundacji pozwalają na pokrycie pozostałych kosztów związanych z leczeniem przewlekłej, nieuleczalnej choroby Michała.

Michał z braćmi: Krzysiem, Rafałem, Tomkiem i rodzicami dziękują z góry za okazaną pomoc i życzą, aby dobroć darczyńców została  po stokroć wynagrodzona w przyszłości.

Aby pomóc Michałowi wpłat można dokonywać na subkonto 28 10501298 1000 0024 2811 4983 oraz przekazać 1,5% podatku na nr KRS 0000399191 z dopiskiem „dla Michała Grund”